HUKUK, SİYASİ İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, UBP Milletvekili Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu Başkanlığında, bugün saat 11:00’de toplandı.

Komite, gündeminde bulunan, Barış Harekâtından Önce Yabancılardan Sözleşme ile Satın Alınan Taşınmaz Malların Kaydını Düzenleyen (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni (Öneri Sahipleri: UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, UBP İskele Milletvekili Yasemi Öztürk, HP Girne Milletvekili Erek Çağatay, HP Güzelyurt Milletvekili Hasan Büyükoğlu), Barış Harekâtından Önce Yabancılardan Sözleşme ile Satın Alınan Taşınmaz Malların Kaydını Düzenleyen (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı madde madde oyladı ve oy birliği ile kabul etti. III. okunuşunu da tamamlayarak Yasa Önerisi’ni ve Yasa Tasarısı’nı Genel Kurul gündemine sevk etti.

Komite ayrıca, Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin (Öneri Sahipleri: CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, CTP Lefkoşa Milletvekili Sıla Usar İncirli ve CTP Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe) ve 1962 Zorla Mal İktisabı (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın genel görüşmesine devam etmektedir.

Komite toplantısına, Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Kıbrıs Türk İnşaat Mütaitleri Başkanı Cafer Gürcafer, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden Emine Pilli, Mülteci Hakları Derneği’nden Fezile Osum ve Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Genel Koordinatör Mustafa Kendir katıldı.

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu Başkanlığı’ndaki toplantıya, Başkan Vekili CTP Milletvekili Doğuş Derya, UBP Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, UBP Milletvekili Yasemi Öztürk, HP Milletvekili Hasan Büyükoğlu, HP Milletvekili Erek Çağatay, CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, CTP Milletvekili Sıla U. İncirli, UBP Milletvekili Menteş Gündüz ve HP Milletvekili Jale R. Rogers katıldı.